Tribe Common - en to ro translation catalogue (160 entries)

en:  and
ro: şi

en: Free
ro: Gratuit

en: View
ro: Vizualizare

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ro: Căutaţi funcționalități suplimentare inclusiv evenimente cu repetare, meta personalizat, evenimente comunitate, vânzări bilete şi mai mult?

en: Check out the available add-ons
ro: Verificaţi suplimentele disponibile

en: We hope our plugin is helping you out.
ro: Sperăm că suplimentul nostru vă este de ajutor.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ro: Vă gândiţi că  "Wow, acest supliment este extraordinar! Ar trebui să mulţumesc Modern Tribe pentru munca lor dificilă." Cele mai mari mulţumiri pe care le putem cere drept recunoştinţă. Adăugaţi o mică legătură, doar de tip text, în subsolul calendarului dvs., care va conduce la proiectul The Events Calendar.

en: See an example of the link
ro: Priviţi un exemplu de legătură

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ro: Vă gândiţi că  "Wow, acest supliment este extraordinar! Ar trebui să mulţumesc Modern Tribe pentru munca lor dificilă." Cele mai mari mulţumiri pe care le putem cere drept recunoştinţă. Adăugaţi o mică legătură, doar de tip text, în subsolul calendarului dvs., care va conduce la proiectul The Events Calendar.

en: Show The Events Calendar link
ro: Afişare legătură The Events Calendar

en: Debug mode
ro: Modul de Depanare

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ro: Activaţi această opţiune pentru a înregistra informaţiile de depanare. Implicit, aceasta va face înregistrarea în jurnalul de erori a serverului dvs. PHP. Dacă doriţi să vedeţi jurnalul de înregistrări în browserul dvs., atunci vă recomandăm instalarea  %sapoi căutaţi fila/tabul "Tribe" în juranlul generat.

en: Debug Bar Plugin
ro: Modul Bară Depanare

en: You need to upgrade!
ro: Trebuie să actualizaţi!

en: You are up to date!
ro: Aveţi versiunea actualizată!

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: More...
ro: Mai mult...

en: Latest Version:
ro: Ultima Versiune:

en: Requires:
ro: Cerinţe:

en: Premium Add-Ons
ro: Suplimente Premium

en: News and Tutorials
ro: Noutăţi şi Tutoriale

en: Network Settings
ro: Configurări Reţea

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
ro: Aici este locul în care toate configurările globale de reţea ale Calendarului de Evenimente Modern Tribe, pot fi modificate.

en: Hide the following settings tabs on every site:
ro: Ascundeţi următoarele file de configurare pe toate siturile:

en: Bosnia And Herzegowina
ro: Bosnia Şi Herzegowina

en: Event Add-Ons
ro: Suplimente Eveniment

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Invalid field type specified
ro: Tipul de câmp este incorect specificat

en: No radio options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru butoanele radio

en: No checkbox options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru caseta de selectare

en: No select options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru selectare

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Chad
ro: Ciad

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ro: Congo, Republica Democrată

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ro: Croaţia (Toponim: Hrvatska)

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Cehia

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Dominican, Republica

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Egypt
ro: Egipt

en: Equatorial Guinea
ro: Guineaa Ecuatorială

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Falkland, Insulele (Malvine)

en: Faroe Islands
ro: Faroe, Insulele

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: France, Metropolitan
ro: Franţa, Metropolitană

en: French Guiana
ro: Franţa, Guiana

en: Settings saved.
ro: Configurările au fost salvate

en: French Polynesia
ro: Franţa, Polinezia

en: French Southern Territories
ro: Franţa, Teritoriile de Sud

en: Germany
ro: Germania

en: Events
ro: Evenimente

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groelanda

en: Heard And Mc Donald Islands
ro: Heard Şi Mc Donald, Insulele

en: Holy See (Vatican City State)
ro: Holy See (Oraşul Stat Vatican)

en: Licenses
ro: Licenţe

en: Display
ro: Afişare

en: Help
ro: Ajutor

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Iran (Islamic Republic Of)
ro: Iran (Republica Islamică)

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ro: Coreea, Republica Democrată Populară

en: Korea, Republic Of
ro: Coreea, Republica

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Lao, Republica Democrată Populară

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libya
ro: Libia

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Macau
ro: Macao

en: Maldives
ro: ldives

en: Marshall Islands
ro: Marshall, Insulele

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia, Federated States Of
ro: Micronesia, Statele Federale

en: Moldova, Republic Of
ro: Moldova, Republica

en: Next
ro: Următor

en: Prev
ro: Precedent

en: Today
ro: Azi

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Done
ro: Realizat

en: Network
ro: Reţea

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Olanda, Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelanda

en: Settings
ro: Configurări

en: Norfolk Island
ro: Norfolk, Insulele

en: Northern Mariana Islands
ro: Marianei de Nord, Insulele

en: Norway
ro: Norvegia

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro: Filipine

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Rusia, Federaţia Rusă

en: Saint Kitts And Nevis
ro: Saint Kitts Şi Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
ro: Saint Vincent Şi Grenadines

en: Events Settings
ro: Configurări Evenimente

en: %s Settings
ro: %s Configurări

en: You've requested a non-existent tab.
ro: Aţi solicitat o filă inexistentă.

en: Sao Tome And Principe
ro: Sao Tome Şi Principe

en: You don't have permission to do that.
ro: Nu aveţi permisiunea pentru aceasta.

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: The request was sent insecurely.
ro: Cererea a fost trimisă nesigur.

en: The request wasn't sent from this tab.
ro: Cererea nu a fost trimisă din această filă.

en: Your form had the following errors:
ro: Formularul dvs. a avut următoarele erori:

en: None of your settings were saved. Please try again.
ro: Nici-una din configurări nu a fost salvată. Vă rugăm să reîncercaţi.

en: There are no fields setup for this tab yet.
ro: Nu există încă câmpuri configurate pentru această filă.

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro: Slovacia (Republica Slovacă)

en: Solomon Islands
ro: Solomon, Insulele

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud, Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: St. Pierre And Miquelon
ro: St. Pierre Şi Miquelon

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ro: Svalbard Şi Insulele Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Syrian Arab Republic
ro: Siria, Republica Arabă Siriană

en: Tanzania, United Republic Of
ro: Tanzania, Republica Unită

en: Thailand
ro: Tailanda

en: Trinidad And Tobago
ro: Trinidad Şi Tobago

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks And Caicos Islands
ro: Turks Şi Caicos, Insulele

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: Invalid or incomplete field passed
ro: Câmpul trecut este invalid sau incomplet

en: Field ID:
ro: ID Câmp:

en: Non-existant field validation function passed
ro: Funcția inexistentă de validare a câmpului a trecut

en: %s must contain numbers and letters only
ro: %s trebuie să conţină doar numere şi litere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ro: %s trebuie să conţină doar numere, litere şi liniuţe

en: %s must be a positive number.
ro: %s trebuie să fie un număr pozitiv.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ro: %s trebuie să fie un slug valid (numere, litere,liniuţe şi linii de subliniere)

en: %s must be a valid absolute URL.
ro: %s trebuie să fie o adresă URL absolută.

en: %s must have a value that's part of its options.
ro: %s trebuie să aibă o valoare, parte din propriile-i opţiuni.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
ro: Validarea comparărilor a eşuat pentru că nu a fost alocată nici-o valoare de comparat, pentru câmpul %s

en: %s cannot be the same as %s.
ro: %s nu poate fi la fel ca %s.

en: %s cannot be a duplicate
ro: %s nu poate fi un duplicat

en: %s must be a number or percentage.
ro: %s trebuie să fie un număr sau un procent.

en: %s must be a number between 0 and 21.
ro: %s trebuie să fie un număr între 0 şi 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ro: %s trebuie să conţină doar litere, numere, liniuţe, semne de apostrof şi spaţii.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ro: %s trebuie să conţină doar litere, spaţii,semne de apostrof şi liniuţe.

en: %s must consist of 5 numbers.
ro: %s trebuie să conţină 5 numere.

en: %s must be a phone number.
ro: %s trebuie să fie un număr de telefon.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ro: Lista ţărilor trebuie formatată sub forma unei singure ţări pe linie, cu următorul format:<br>RO, România <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
ro: Selectaţi Ţara:

en: Antigua And Barbuda
ro: Antigua Şi Barbuda

en: United States
ro: Statele Unite

en: Belgium
ro: Belgia
